اولین گام برای استفاده از سرچ کنسول گوگل این است که وبسایت خود را در آن اضافه کنید و سپس به  یکی از روش های پیشنهادی گوگل مالکیت خود بر سایت را تایید کنید. همچنین در مقاله آموزش کامل گوگل سرچ کنسول به صورت کامل تمامی بخش های این ابزار را بصورت تصویری آموزش داده ایم.

 

برای ثبت وبسایت جدید در گوگل سرچ کنسول ابتدا به آدرس  https://search.google.com/search-console/ بروید. در این صفحه دو روش برای اضافه کردن سایت به گوگل وجود دارد.

ثبت سایت در سرچ کنسول گوگل

 

در روش دامین یا Domain آدرس سایت خود را بدون هیچ پسوند یا پیشوند اضافی مانند mihanpardaz.com وارد کنید. در این روش تمامی حالت ها از جمله www و بدون آن و همچنین پروتوکل ssl و تمام زیر دامنه ها ثبت میشوند و سپس نیاز است که دامنه را از طریق دی ان اس وریفای کنید.

تایید مالکیت یا Verify ownership

ابتدا وارد پنل مدیریت دامنه خود شوید، اگر ثبت کننده ی دامنه شما یکی از شرکت هایی است که در قسمت Instructions for وجود دارد آنرا انتخاب کنید در غیر اینصورن گزینه Any DNS provider را انتخاب نمایید. سپس متن TXT record را کپی کنید و در قسمت DNS configuration دامنه یا قسمت مدیریت دی ان اس هاست خود وارد کنید بعد روی گزینه verify کلیک کنید. توجه کنید که تغییر دی ان اس ها ممکن است مدتی طول بکشد و بلافاصله نتوانید از این روش دامنه خود را وریفای کنید و گاهی ممکن است نیاز باشد که تا یک روز صبر کنید که دی ان اس های دامنه تغییر کند و سپس امتحان کنید.

تایید مالکیت سایت با dns

 

در حالت URL prefix که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد باید آدرس سایت را به صورت دقیق و همان حالتی که سایت شما برای کاربران نمایش داده می‌شود را وارد کنید. برای مثال اگر دامنه شما ssl دارد باید دامنه را با HTTPS وارد کنید و اگر با www نمایش داده میشود در این قسمت هم www را وارد کنید.

 

فایل HTML : این روش مرسوم ترین روش است و لازم است برای تایید مالکیت یک فایل HTML از طرف گوگل را دانلود کنید و در روت هاست خود یا همان پوشه public_html آپلود کنید. و سپس روی دکمه verify کلیک کنید. بعد از وریفای هم نباید فایل را حذف کنید و تا زمانی که این فایل در هاست شما باشد دسترسی به سرچ کنسول خواهید داشت.

تایید مالکیت سایت در وبمستر تولز با فایل html

روش تگ HTML: در این روش متا تگ دریافتی از گوگل را باید در بخش <head> قالب سایت خود قرار دهید. این روش برای زمانی که دسترسی به هاست ندارید مورد استفاده است برای مثال  زمانی که از سیستم وبلاگدهی یا سیستم های مدیریت محتوایی که دسترسی به هاست نمی‌دهند استفاده میکنید.

تایید سایت در سرچ کنسول با تگ html

روش Google Analytics: اگر قبلا حساب گوگل آنالیتیکس را برای سایت خود راه اندازی کرده اید می‌توانید از این روش استفاده کنید و حساب گوگل آنالیتیکس خود را به حساب سرچ کنسول متصل کنید.

تایید مالکیت سایت با گوگل آنالیتیکس

روش Google Tag Manager: اگر در سایت خود از Google Tag Manager استفاده می‌کنید و قبلا اکانت گوگل تک منیجر را راه اندازی کرده اید می‌توانید از این قسمت اسفاده کنید.تایید مالکیت با tag manager

روش Domain name provider یا DNS : این روش را در ابتدای همین مقاله برای اضافه کردن سایت از طریق Domain توضیح دادیم.

 

بعد از انتخاب هر کدام از روش های بالا و زدن دکمه verify در صورت صحیح بودن روند تایید سایت پیغام Ownership verified و روش تایید مطابق تصویر زیر به شما نمایش داده می‌شود.

تایید مالکیت سایت در گوگل سرچ کنسول

 

3.7/5 - (3 امتیاز)