bell book-open bookmark check clock flag heart home layers link mail map-pin message-circle message-square phone-call search send tag telegram unlock user-plus users

icon کانفیگ Nginx انجینکس

Nginx انجینکس به جرات یکی از قدرتمند ترین وب سرورهای لینوکس می باشد که Nginx با تلفظ صحیح (engine x) یک وب سرور متن باز فوق سریع و قدرتمند است . در حال حاضر بزرگ ترین و شلوغ ترین وب سایت های جهان از وب سرور Nginx استفاده میکنند و این وب سرور انتخاب شماره یک وب سایت های پر بازدید است . وب سرور Nginx یکی از انعطاف پذیر ترین وب سرور های جهان است و کانفیگ Nginx در هر محیط و با هر زمینه کاری و شرایطی امکان پذیر می باشد.از جمله امکانات بی نظیر Nginx می توان به استفاده از آن به عنوان وب سرور ، استفاده به عنوان پروکسی معکوس پروتوکل های HTTP , HTTPS , SMTP , POP3 و IMAP و همچنین استفاده به عنوان یک لود بالانسر فوق قوی و پایدار اشاره کرد . پروژه وب سرور Nginx از ابتدا با فوکوس و زم بر روی concurrency و هندل کردن تعداد کانکشن های بسیار بالا و همزمان ، قدرت و سرعت بالا و مصرف کم رم و حافظه و پردازنده سرور آغاز به کار کرد . در واقع وب سرور Nginx در ابتدا به صورت اختصاصی برای هندل کردن ۵۰۰ میلیون درخواست ارسال شده به سمت موتور جستجوی روسی Rambler طراحی شد که بعد ها به صورت یک وب سرور جنرال و عمومی در آمد.

یکی از دلایلی مهاجرت بسیاری از مدیران سرور از کارساز مشهور آپاچی به انجین اکس است که آپاچی بیش از 10 هزار کانکشن همزمان را نمی‌تواند پاسخگو باشد (همان مشکل C10K) در حالی که انجین‌اکس (همانند Node.js) با پردازش غیرهمزمان، این مشکل را حل کرده است.  البته این تنها مزیت انجین‌اکس نیست و مزایای دیگری نیز نسبت به سایر سرو کننده‌های درخواست‌های وب وجود دارد که در سایت‌ش یا ویکی‌پدیا می‌توانید مطالعه کنید. یکی از مزایای انجین‌اکس این است که از سیستم‌عامل‌های مختلف پشتیبانی می‌کند لذا علاوه بر روی سرورهای عمدتا لینوکسی، می‌توانید بر روی ویندوز یا مک شخصی خود نیز آن را نصب و تنظیم کنید. برای این منظور کافی است به سایت Nginx رفته و جدیدترین نسخه آن را که به صورت یک فایل zip است، دانلود و در پوشه‌ای مثل c:\nginx استخراج (extract) کنید. فایل nginx.conf فایل مربوط به تنظیمات وب سرور است (مشابه فایل httpd.conf در آپاچی و فایل web.config در IIS).

نمودار مقایسه وب سرورها برای استفاده از RAM

برای مشاهده کلیک کنید

مقایسه وب سرور ها در پاسخگویی به درخواست ها

برای مشاهده کلیک کنید

بررسی جایگاه Nginx انجینکس در بین سایت های برتر دنیا

برای مشاهده کلیک کنید

بد نیست بدانید در بین هزار و همچنین 10هزار سایت برتر دنیا، nginx بیش از سایر سروکننده‌ها طرفدار دارد.

مزیت های کانفیگ Nginx انجینکس میهن پرداز:

میهن پرداز یکی از اولین ارائه کنندگان خدمات حرفه ای کانفیگ Nginx در ایران است.

  • کانفیگ Nginx به عنوان وب سرور اصلی با هندلر PHP-FPM برای وب سایت های پر بازدید (امکان نصب در کنار کنترل پنل وب هاستینگ).
  • کانفیگ Nginx سر راه وب سرور Apache و به عنوان Reverse Proxy یا پروکسی معکوس برای انواع توزیع های لینوکس ، یونیکس و BSD (بدون کنترل پنل).
  • کانفیگ Nginx در کنار وب سرور آپاچی به عنوان Reverse Proxy برای کنترل پنل های هاستینگ مانند  WHM/cPanel و Directadmin
  • راه اندازی سرور های ارائه کننده هاست دانلود با کانفیگ Nginx به عنوان وب سرور برای مدیریت کانکشن های دانلودبا تحمل بیش از ۱۰ هزار کانکشن هم زمان در هر لحظه برای دانلود سنتر های بزرگ . امکان مدیریت تعداد کانکشن ها و همچنین حد اکثر سرعت دانلود برای هر کانکشن نیز موجود است.
  • استفاده از gzip compression برای افزایش چشمگیر سرعت لود صفحات وب و همچنین صرفه جویی در مصرف پهنای باند سرور.
  • صد ها امکان منحصر به فرد دیگر که با نصب انواع ماژول های Nginx و بر اساس نیاز شما مشتریان گرامی امکان پذیر خواهد بود.

کانفیگ Nginx برای محیط های اشتراکی و سرور های ارائه کننده هاست اشتراکی لینوکس نیز امکان پذیر است. هزینه کانفیگ Nginx بستگی به عوامل زیادی مانند کانفیگ سخت افزاری سرور ، زمینه کاری شما ، نوع اسکریپت ها ، تعداد کانکشن های همزمان ، کنترل پنل های وب هاستینگ مورد استفاده و … دارد.