قبل از آنکه به آموزش پاک کردن کش dns (دی ان اس) در ویندوز بپردازیم مختصری در باره ی هر یک از آن ها توضیح خواهیم داد و سپس نحوه پاک کردن کش دی ان اس را به شما شرح خواهیم داد با ما همراه باشید.

DNS دی ان اس چیست؟
دی ان اس در واقع به شما کمک میکند با تبدیل یک آدرس به IP در سطح شبکه اینترنت اقدام به تبادل و رد و بدل کردن اطلاعات نمایید. به طور مثال هنگامی که شما در مرورگر خود آدرس MihanPardaz.com را وارد می‌نمایید ، سیستم شما به دنبال آدرس IP آن در سرورهای DNS می‌گردد و پس از یافتن آدرس ، سایت را برای شما باز می‌کند. حال این درخواست‌ها هرچند سریعاً پاسخ داده می‌شوند و کاربر در نگاه اول متوجه آن نمی‌شود ، اما با کمی دقت متوجه یک وقفه زمانی کوتاه در هنگام باز شدن سایت خوهید شد.

کش DNS دی ان اس چیست؟
کش DNS بدین صورت می باشد که اگر یک بار سیستم شما درخواست یک آدرس IP یک دامنه را از DNS کند ، آن آدرس IP را برای مدت زمان معینی ذخیره کرده تا برای دفعات بعد سیستم شما نیاز نداشته باشد به سرورهای DNS درخواست ارسال کند و در مجموع باعث می‌شود ، در هنگام باز کردن یک سایت برای بار دوم به بعد ، کمی سریعتر سایت باز شود.
حال این کش DNS بعضاً برای کاربران مشکل ساز خواهد شد و چون آدرس IPها را ذخیره می‌کند ، ممکن است یک سایت آدرس IP خود را تغییر داده و همین امر باعث شود که شما به آن سایت دسترسی نداشته باشید. برای این امر شما باید به پاک کردن کش DNS بپردازید که در ادامه به آموزش آن خواهیم پرداخت.

آموزش حذف کش های DNS دی ان اس در ویندوز:
برای اینکه در ویندوز به راحت ترین و سریع ترین شکل ممکن بتوانید به پنجره RUN برسید ابتدا کلید ترکیبی Winkey + R را بزنید تا پنجره Run باز شود.
سپس عبارت cmd را تایپ کرده و اینتررا بزنید تا پنجره Command Prompt باز شود.
همچنین می توانید با جستجو کلمه cmd یا Command Prompt بصورت مستقیم وارد محیط مورد نظر شوید.

دستور زیر برای خالی کردم کش می باشد.

ipconfig /flushdns

چنانچه پس از چند لحظه دستور زیر را مشاهده کردید یعنی عملیات به درستی انجام پذیرفته

Successfully flushed the DNS Resolver Cache.
4.7/5 - (3 امتیاز)